0-6 YAŞ YARARLI OYUNCAK / ETKİNLİK ÖNERİLERİ

2007-10-16 15:09:00

 

0-6 YAŞ GELİŞİM ÖZELLİKLERİ ve YARARLI OYUNCAK / ETKİNLİK ÖNERİLERİ

 

Yaş

Gelişim Özelliği

Oyuncak / Etkinlik

0-3 Ay

Gülümsemeye başlar. Gözleri ile kişi ve nesneleri izler. Ellerini keşfeder. Başını oynatır, tekme atar. Ağladığında, sarılınca sakinleşir. Kafasını sese doğru çevirir. Emmekten zevk alır.

Sesli, hareketli mobiller. (Bebek yatağının üzerine asılabilecek ziller. Çıngıraklar, emilebilir oyuncaklar.

4-6 Ay

Aile bireylerini tanır. Birisini konuşurken dikkatle dinler. Sesleri taklit eder. El ve ayaklarını keşfeder. Herşeyi ağzına götürür. Destekle oturur, döner, sıçrar ve birden atlar.

Yumuşak oyuncaklar, bez toplar, parlak desenli çoraplar. Sıkıldığında veya sallandığında ses çıkaran oyuncaklar, diş kaşıyıcıları.

7-12 Ay

Sesler ve yüzleri tanır, ismini anlar. İlk anlamlı cümlelerini söyler. Objeleri eli ile sallayarak ses çıkarır, böylece objeleri bulur. Desteksiz oturabilir. Emekler, sıralar ve yürür.

Bebekler, doldurulmuş hayvanlar, kuklalar. Blok, top ve boncuk kutuları. Plastik kutular, yırtılabilecek eski dergiler. Müzik kasetleri. Geniş plastik toplar.

1-1,5 Yaş

Büyüklerin hareketlerini taklit eder. Daha fazla kelimeyi anlar ve söyler. Hikayelerden hoşlanır. Düzgünce yürür, merdivenleri çıkar. Eşyaları tanır ve sahiplenir. Büyüklerin istediklerini anlamaya başlar.

Müzik kutusu, 2-6 geniş parçadan oluşan yap-boz' lar. Sesli kitaplar, basit resimli hikayeler. Suluboya ve pastel boyalar. Su ve kumla oynayabileceği materyaller.

1,5-2 Yaş

Problemleri çözer. Kelimeleri daha iyi söyler ve anlar. Başarılarını göstermekten zevk alır. Vücudunu kontrol etmeye ve koşmaya başlar.

Büyük mutfak aletleri, renkli büyük ve geniş hikaye kitapları, tef, ziller, davul, tahta at, oyuncak telefon.

2-3,5 Yaş

Yeni şeyler öğrenmekten zevk alır. Ana dilini hızlıca öğrenir. Tehlikeli hareketler yapmaya başlar. El ve parmaklarının kontrolü başlar.

4-20 parçadan oluşan yap-boz' lar, resimli loto, domino, tahtadan yapılmış tren setleri. Yıkanabilir birkaç elbise.

3,5-5 Yaş

Dikkatini daha uzun süre toplar. Ana dilini gürültülü ve komik bir şekilde kullanır. Arkadaşları ile oynamaktan zevk alır.

Çok parçalı yap-boz' lar, lego' lar, hayvan figürleri, kitaplar, pastel boya, suluboya.

5-6 Yaş

İnsanlar ve dünya hakkında merakı artar. Okuma, yazma, harfler ve sayılarla ilgilenir. Sokakta oynamaya başlar.

Daha karışık yap-boz' lar, frizbi, bisiklet, arkadaşları ile grup oluşturma.

954
0
0
Yorum Yaz