AŞI TAKVİMİ 2

2006-08-08 16:44:00

 

AŞI

Aşı konusu zaman zaman olan salgınlar, yapılan istatistiklerle ülkemizde ki hastalıkların sıklığını bilmemiz sonucu yıllar içerisinde çeşitleri de sayıları da değişim göstermiştir ve halen göstermektedir. Ayrıca sağlık bakanlığının yapılmasını zorunlu tuttuğu aşılar tablosu ile üniversitelerimizin ve dünyanın öngördüğü aşı tablosu hep farklı olmuştur. Zira sağlık bakanlığı kendi üretimini sağlayıp sağlık ocaklarına ücretsiz yapılmasına sunabildiği aşı çeşitlerini ancak zorunlu aşı tablosu olarak kabul edebilmektedir ve her zaman olması gerekenin gerisinde kalmıştır. Ancak aktüel olarak şu an ülkemiz dahilinde üniversite kliniklerinde önerilen ve yapılması çoğu çocuk hekimince uygulanan, benim kendi oğluma uyguladığım ve tabidir ki hastalarıma da önerdiğim aşılar aşağıdaki gibidir:


 

 

  Önerilen Aşı ve Yaş Grupları  

   YAŞ

  AŞILAR

            DOZ

   Doğumda

  Hepatit B
1

   1 Aylık

  Hepatit B
2

   2 Aylık

  BCG ( Verem Aşısı )

   3 Aylık

  Karma aşı olarak bilinen: Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Çocuk felci ve Menenjit   (hemofilus influenza B aşısı)
1

   4 Aylık

  Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Çocuk felci ve Menenjit (hemofilus influenza B   aşısı)
2

   5 Aylık

  Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Çocuk felci ve
  Menenjit (hemofilus influenza B aşısı)
3
Menenjit aşısı tam koruyuculuk için 1 yaş öncesinde en az 2 doz ve rapelinin de 1-2 yaş arasında uygulanmış olması gereklidir. 5 yaş üstü çocuklara uygulanması anlamlı değildir. Zira bu mikrop en çok 5 yaş öncesinde menenjit etkeni olarak rol alır.

   6 Aylık

Hepatit B
3

   9 Aylık

Kızamık aşısı

Bu aşı kızamığın yaygın olduğu ülkelerde 9. ayda, Avrupa-Amerika gibi kızamığın nadir olduğu ülkelerde ise 1 yaştan itibaren kızamıkçık ve kabakulak aşıları ile beraber 3 aşının kombine olduğu tek aşı olarak uygulanmaktadır.

   12 Aylık

Suçiçeği Aşısı

   15 Aylık

Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak
1

   18 Aylık

Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Çocuk felci ve
Menenjit (hemofilus influenza B aşısı)
1 RAPEL

   24 Aylık

Hepatit A aşısı
1

   30 Aylık

Hepatit A aşısı
2

   5 Yaş

Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak
2 RAPEL

   5 - 6 Yaş

Difteri, Tetanoz, Boğmaca ve Çocuk felci
2 RAPEL

   7 Yaş

Difteri, Tetanoz ve Çocuk felci

7 yaşından sonra ciddi yan etkisi nedeniyle boğmaca aşısı yapılması önerilmez. Bu yaş sonrasına kalan karma aşının sadece difteri, tetanoz ve çocuk felci olarak olarak yapılması gereklidir ancak difteri aşısının 3 aşı kombinasyonu dışında bir formu ülkemizde olmadığından bu yaş sonrası aşısı eksik olan çocuklara sadece tetanoz aşısı ile oral polio dediğimiz çocuk felci aşısı uygulanabilmektedir.

   8 Yaş

BCG
8 yaş sonrası 2 aylıkken yapılan BCG yani Verem aşısı artık etkisini kaybetmeye başlar o nedenle bu yaş sonrası PPD testi ile etkinin devam edip etmediği kontrol edilerek 8- 10 yaş arasında BCG aşısının tekrarı gereklidir. BCG aşısı ortalama 10 yıllık koruyuculuk vermektedir. 2 aşılamadan sonra bu süre uzamaktadır.

   11 - 12 Yaş

Tetanoz ( 5 yılda 1 tekrarlanacak )
RAPEL

   Takvim Dışı
         Aşılar

Pnömokok aşısı (zatürre), Grip aşısı
Bu aşılar rutin her çocuğa uygulanması önerilmez. Sadece altta başka bir kronik hastalığı olan (Kalp hastalığı, böbrek hastalığı, allerjik bronşit yada astım.. vs. gibi) çok sık hastalanması istenmeyen çocuklara uygulanması doğru olacak aşılardandır. Bu aşıları sadece doktor önerirse uygulatmak anlamlı olabilir.

 

 

 

BUNU BİLİYOR MUYDUNUZ !!!!!!!!!
Bu yaş sonrasında aşılar bitti zannedilir!!!!!! Ancak Tetanoz aşısının erişkilerde bile tek başına her 5 yada en geç 10 yıl arayla mutlaka uygulanması gereklidir. Tetanoz hastalığı sadece paslı çivilerle ilgisi olmayıp toprakta ve heryerde bulunabilen mikrobu sayesinde, vücuda girdikten sonra önlenebilen yada tedavi edilebilen bir hastalık değilidir. Ayrıca ölümle sonuçlanan bir hastalıktır ki bu hastalığa yapılabilecek yegane tedavi vakitlice yapılan tetanoz aşılarıdır.

Bu aşılama okullarda yapılabildiğince yapılmakta ancak bunun dışındaki kalan kesimde bu aşı ancak bir yaralanma durumunda acil servislerde uygulanabilmektedir.

 

 

***bu yazı semaözörnek.com sitesinden alınmıştır.***


 


 

DR.SEMA ÖZÖRNEK

Yaşamım 3 ekim 1967 de Konya da başladı.. Öğretmen anne ve memur babanın tek kızıyım. 18 yaşıma kadar olan ilk orta ve lise yaşamım Konya da geçti.

Çalışan anne babanın çocuğu olmam nedeniyle kreşle 2 gibi erken sayılan bir yaşta tanıştım ve bu hayatım boyunca tek çocuk olma dezavantajını yaşamamamın en önemli sebebi olmuştur.

Doktor olmayı lise 1.sınıfta kafama koymuştum. İstanbul hayatım Cerrahpaşa tıp fakültesine kayıt için İstanbul'a gelmemle başladı. Üniversite 3. sınıfta teorik derslerin yanında hafif kliniklere girmemin ardından çocuk doktoru olma kararı aldım. Zira klinikte kendimi en rahat hissettiğim ve keyif aldığım alandı. Üyesi olduğum bilimsel araştırma klübünden sevgili hocam Dr. Özdemir İlter' e götürdüğümüz çalışma teklifi ile hayatım yönlendi. Zira hocamız bizden çocuk hastalıkları özellikle yenidoğana ilgi duyan öğrencilerle uzun soluklu çalışmak istediğini söylemişti. Hemen başkanlığını üstlendiğim yenidoğan çalışma grubunu kurup hocamızla Cerrahpaşa tıp fakültesinde başlattığı yenidoğan özel ve yoğun bakım bölümlerinin ilk yıllarında gönüllü çalışmaya başladım.

Üniversite 4. sınıf ile 6.sınıf arasında süren haftada bir gönüllü gece nöbetleri ile özdemir hocamız ve Dr.Üstün Korugan hocamız yönetiminde olan yoğun çalışma ve öğrenim, eşsiz sohbet ile tadı hala damağımda kalan mükemmel lezzet yüklü gece seminerlerimiz sayesinde öğrendiğim yenidoğan ve immunoloji bilgisi bir yana, aldığım doktorluk nosyonu çıkmamacasına kafama saplanmıştı yapışmıştı artık. Bununla beraber çocuklara olan sevgim de bu alandaki tüm zorluklarla savaşmamdaki yegane destek oldu.

2 yıllık mecburi hizmet günlerimde ve Almanya Düsseldorf Üniversitesinde geçen 5 yıllık çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlık eğitimim esnasında da bu büyük tutkunun, aldığım bu öğretinin ve mesleği çok sevmenin desteğini hep içimde hissettim. 1994-2000 yıllarını Düsseldorf Üniversitesi çocuk kliniğinde geçirirken 2,5 yılını ağırlıklı dal olarak yenidoğan ve çocuk yoğun bakımda ve prematüre özel bakım servisinde geçirdim. Hocalarımla yapmış olduğum çalışmaların işe çok yarayan bir birikim olduğunu ancak o zaman fark ettim. 2000 yılında İstanbul'a tekrar döndüğümde Cerrahpaşa çocuk sağlığı ve hastalıkları anabilim dalında 9 ay çalışmam sonrasında uzmanlıkta denklik sınavımı verdim. Gönlüm çok deneyimlediğim işi yapmaktan yanaydı, o amaçla yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde çalışmak için epey bir çaba harcadım ancak bu işin üniversite hastanesinde yoklukla, özel hastanelerde ise çığrından çıkma noktasında savaşarak yapılması bana acı verdi. Tabi bu arada hamile kalıp bir de erken olarak 1500 gramlık bir bebek doğurmam sonrasında yenidoğan ve çocuk hekimliğini 24 saat x 365 gün deneyimlemem beni muayene açıp özellikle çalışan annelere farklı bir destek sunabileceğim bir yapı oluşturmaya yönlendirdi.

Bu hamilelik ve doğum sonrası reiki ve insan içindeki enerji sistemleri, akupunktur ve bu konudaki diğer tüm çalışmalar ilgimi çekmeye başlamıştı. Reiki öğretmenim Nihal Işık' la olan sohbetlerim ve aldığım reiki eğitimi ile beraber, beni yeniden yoğurup şekil verdiğini reddedemeyeceğim oğlum Deniz sayesinde doktorluğuma başka bir bakış açısı da eklemiştim. Zorlu sınavlardan geçmiş bir annelik eklenmişti nosyonumun içine. Daha sonra da paraşütle iner gibi daha çok çalışan annelerin çocuklarının bakıldığı Bebeğim Kreş , sevgili Ayla Özaygen dostum ve keyifli yaşam danışmanlığı sevgili Lerzan Aras ve Burak abicimle tanışma ve çalışma noktasında ve en çok ilgilendiğim konu olan çocuklarla çok güzel şeyler yapma çabası ve becerisinin ortasında buluverdim kendimi.

Ardından başladığım Astroloji ve Shiatsu eğitimim sonrasında ise batı tıbbı ile doğu felsefesinin kombine şekilde kullanılarak güzel sonuçlara ulaşılma deneyimleriyle artık mesleğimi daha zevkli halde devam ettirdiğimi hissediyorum. Her şeyden önce ruhlara ve bedenlere hitap etmeyi daha iyi deneyimleyerek ve hastalık yoktur hasta vardır öğretisinden ayrılmayarak…

Sevgilerimle


Dr. Sema Özörnek
CV

Dr. Sema ÖZÖRNEK (Otrakçıer)

Kişisel Bilgiler

Doğum Tarihi : 03.10.1967
Doğum Yeri : Konya
Medeni hali : Evli (Dr. M. Hakan Özörnek)
Dil : Almanca - İngilizce

Eğitim

1981-1984 Konya Atatürk Kız Lisesi
1984-1991 İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
Mezuniyet: 31.01.1991
" 7-9/1989 Galler Üniversitesi Çocuk Kliniği
Yenidoğan Yoğunbakım Ünitesinde Staj
1995-2000 Düsseldorf Üniversitesi Çocuk Hastalıkları Kliniği
Uzmanlık Tarihi: 19.07.2000
Uzmanlık Tezi: Prematüre yenidoğanlarda klinik değişimlerin vücut sıcaklığı farkına olan etkisinin gözlenmesi: Dual termal monitorizasyon

Mesleki Çalışmalar

12.1991-05.1993 Yozgat Devlet Hastanesi Acil Servisi Hekimliği, Mecburi hizmet
03.1993-12.1994 İstanbul Atışalan-Havaalanı Sağlık Ocağı Hekimliği
01.1995-09.1999 Düsseldorf Üniversitesi Çocuk Hastalıkları Kliniğinde Uzmanlık Eğitimi (Ağırlıklı Dal: Yenidoğan Yoğun Bakım-2,5 yıl)
10.1999-03.2000 İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği
03.2000-11.2000 Şafak Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi
11.2000-02.2002 Yunus Emre Polikliniği
10.2002-04.2003 Metropol Tıp Merkezi
06.2003- Göztepe' de muayenehanemde hizmet vermekteyim.

Bilimsel Çalışmalar

1987-1991 Yenidoğan
Prof. Dr. Özdemir İlter, İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi

1988-1990 Diabetes Mellitus
Prof. Dr. Üstün Korugan, İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi

1987-1989 Genel İmmunoloji
Prof. Dr. Özdemir İlter, İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi

20.09.1996 22. Jahrestagung der Deutsch-Österreichischen Gesellschaft für Neonatologie und Pädiatrische Intensivmedizin- Yenidoğan Acil Hekimi Kursu

1997-1999 Yenidoğanda Termoregülasyon
Prof. Dr. Peter Lemburg, Düsseldorf Üniversitesi

01.1999-09.1999 Fenilketonüri
Prof. Dr. U. Wendel, Düsseldorf Üniversitesi


http://www.semaozornek.com/index.htm

6146
0
0
Yorum Yaz