BEBEKLERDE PİŞİK

2007-02-03 16:23:00

 

Önemli Noktalar

 

• Bebeğin alt bezinin kapladığı alanı olabildiğince kuru tutmak gerekir

 

• Bebeğin altını sık sık değiştiriniz

 

• Derideki hafif kızarıklık bez bağlanmaması durumunda çoğunlukla geçer

 

• Altı açık tutulan bebek idrar ya da dışkı üzerinde uzanmış durumda

bırakılmamalıdır

 

• Bezlerin düzenli olarak değiştirilememesi durumunda, naylon kilot

kullanmamak gerekir

 

• Bebeğin altı ılık suyla veya sorbolene ya da aqueous kremi gibi

nemlendirici kremlerle temizlenebilir

 

• Bebeğin her altını değiştirdiğinizde, koruyucu olarak çinko ve hintyağı

içeren krem veya vazelin gibi su geçirmez bir nemlendirici kullanılabilir

 

• Sabun kullanmaktan kaçınınız

 

• Banyo suyuna az miktarda parfümsüz banyo yağı ilave ediniz

 

• Bezleri çalkalarken antiseptik ve diğer kimyasal maddeler kullanmaktan kaçınınız

 

Image Hosted by ImageShack.us

 

Pişik nedir?

Pişik, bebeğin alt bezinin kapladığı alanda oluşan deri iltihapları için kullanılan terimdir. Pişik, bezli oldukları dönemin herhangi bir aşamasında hemen hemen tüm bebeklerde görülür. Pişik, hafif kızarıklıktan, bazen akıntılı ve kabuk bağlayan küçük yaraların eşlik ettiği oldukça ağır iltihaba kadar değişiklik gösterebilir. Pişiğin oluşumunda çeşitli faktörler etkili olmasına karşın, en önemlisi İngilizce adından da (nappy rash) anlaşılacağı gibi bez kullanmadır.

 

Nerelerde oluşur?

Pişik bebeğin alt bezinin kapladığı alanda oluşur. Bu, kasık, popo ve kalçayı kapsamaktadır. Döküntü yalnızca bezin deriyle doğrudan temas ettiği yerlerde oluşur.Bazen, vücudun, bezin kapladığı alandan uzak yerlerinde de döküntü görülebilir. Bu, bebekte pişik oluşumuna yatkınlığı yaratan nedenin bir parçası olarak egzama gibi başka bir hastalığın varlığını gösterebilir.

 

Pişiğin nedeni nedir?

Pişiğin başlıca nedeni ıslak ya da kirli bezin bebeğin cildi ile temas etmesidir. Nem ve ayrıca bezin sürtünmesi cildi tahriş eder ve iltihaba neden olur. Çocuğun hassas bir cilde sahip olması durumunda pişik oluşma olasılığı çoğunlukla daha fazladır. Sözgelimi; çocukta egzamaya yatkınlık olması gibi. Tahriş olmuş deri enfekte olduktan sonra ikincil enfeksiyon gelişmesinde bakteri ve mantarın (candida) rolü olabilir. Sabun ve alkollü silme bezleri gibi tahriş edici ürünler de pişiğin devam etmesine ya da daha da kötüleşmesine neden olabilir. Islak bezler ne kadar uzun süre deri ile temasta bırakılırsa, pişik oluşma olasılığı o ölçüde artar.

  

Image Hosted by ImageShack.us

 

 Nasıl tedavi edilir?

Bezin deri ile temas etmemesi halinde pişik oluşmayacaktır. Çocuğun altını olabildiğince açık tutmanın pişiğin geçmesinde yararı olacaktır. Bununla beraber, çocuğu sürekli bezsiz tutmak uygun değildir. Bu nedenle, altı olabildiğince sık aralarla değiştirilmelidir. Eğer bebek altı açık tutulacaksa, idrar ya da dışkı üzerinde uzanmış durumda bırakılmamalıdır. Bezlerin düzenli olarak değiştirilememesi durumunda, naylon kilot kullanmamak gerekir.

 

Emici özelliği fazla olan bezler en uygun olanlardır. Kumaş bezler uygun bir şekilde yıkanıp durulanmalıdır. Antiseptik ya da deterjanlar gibi kimyasal maddelerin kullanılması durumunda, bezlerin çok iyi durulanması gerekir.Bezleri yıkarken yumuşatıcı kullanmaktan kaçınılmalıdır.

 

Bez değiştirirken bebeğin altı ılık suyla ya da sorbolene veya aqueous kremi gibi bir nemlendirici krem ile temizlenebilir. Enfeksiyonu daha da artıracağından ya da henüz enfeksiyon oluşmamışsa, cildin koruyucu özelliğini değiştirerek enfeksiyona yol açacağından sabun kullanmaktan kaçınmak gerekir. Bebeğin altı temizlendikten sonra, ovmadan hafifçe kurulanmalıdır. Daha sonra çinko ve hintyağı içeren krem veya vazelin gibi su geçirmez bir nemlendirici sürülebilir.

 

Hafif pisliğin basit bir tedavi ile iyileşmemesi ya da daha da ağırlaşması durumunda, kortizonlu kremin ya da mantar tedavisinin gerekip gerekmediğini belirlemek için doktora danışmak gerekebilir. Doktor ayrıca, çocukta, pişiğe yol açan egzamaya yatkınlık olup olmadığını da belirleyebilir. Egzamanın tedavi edilmesi ve uzun dönemde yinelemesini önlemek için önlemler alınması gerekecektir.

 

 

http://www.dermatology.svhm.org.au/

 

1075
0
0
Yorum Yaz