BEBEKLERDE SEBOREİK DERMATİT

2007-02-02 16:09:00

 

Önemli Noktalar

 

• Seboreik dermatit  kaşıntılı bir hastalık değildir ve bebeği rahatsız etmez

 

• Dermatiti tahriş edebileceğinden sabun kullanmaktan kaçınınız

 

• Sabun yerine parfümsüz banyo yağları kullanınız

 

• Aqueous ya da sorbolene krem gibi sade nemlendirici ürünler kullanınız

 

• Kabukları çıkarmak için baş derisine haftada birkeç defa zeytinyağı ile masaj yapılabilir

 

• Seboreik dermatit küçük bebeklerin çoğunda yaklaşık iki ay sonra geçer

 

 

Image Hosted by ImageShack.us

   

Seboreik dermatit nedir?

Seboreik dermatit (yağ bezlerinin işlev bozukluğu sonucu oluşan deri iltihabı) çok küçük çocuklarda baş derisini ve vücudun kıvrımlı yerlerini etkileyebilen yaygın bir deri hastalığıdır. Bebeklerde görülen alerjik egzamanın tersine, seboreik dermatit kaşıntılı değildir. Yenidoğan bebeklerin çoğunda hastalık bebek iki aylık olduğunda geçer. Bu, bebek iki aylıktan sonra oluşan ve devam eden egzamadan farklıdır. Bebeklerde baş derisini etkileyen en hafif ve yaygın şekli “cradle cap” olarak bilinen deri iltihabıdır.

 

Seboreik dermatit nerelerde oluşur?

Bebeklerde en fazla etkilenen yer baş derisidir. Belirtileri, saça ya da baş derisine yapışık olan ve kolayca görünen, yağlı, sarımtırak kalın kabuklardır. Bu kabuklar yüzün orta bölümüne, kulak arkalarına ve boyna yayılabilir. Ayrıca, çoğunlukla kasıklardaki kıvrımlar olmak üzere alt bezinin kapladığı alan ve koltukaltlarında da görülebilir. Bu durumda belirtiler kabuktan çok kızarıklık olarak ortaya çıkmaktadır. Kasık kıvrımlarını etkileyen seboreik dermatit genellikle candida ile enfekte olur.

  

Image Hosted by ImageShack.us

  

Nasıl tedavi edilir?

Deri iltihabı, hafif olması durumunda, aqueous ya da sorbolene krem gibi sade nemlendirici ürünler veya zeytinyağı ile tedavi edilebilir. Fazla aktif olması durumunda ise, ya eczacının ya da aile doktorunun önereceği salisilik asitli bir krem ile çok hafif kortizonlu bir kremin birlikte uygulanması ile tedavi edilebilir. Bebeğin alt bezinin kapladığı alanda oluºan seboreik dermatit genellikle banyo suyuna sade banyo yağı ilave ederek ve aqueous krem ya da yağlandırıcı merhem gibi sabun yerine kullanılan ürünlerle tedavi edilebilir. Doktor, herhangi bir mantar enfeksiyonunu tedavi etmek için, krem ile birlikte kullanılacak hafif kortizonlu bir krem önerebilir. Yüzde döküntü oluşması durumunda, bir ya da iki gün hafif kortizonlu bir krem kullanılabilir ve daha sonra düzenli nemlendiri sürülerek deri korunur.

 

 

http://www.dermatology.svhm.org.au/

3019
0
0
Yorum Yaz