Boyama kitabı, çocukların üretkenliğini sınırlıyor

2007-10-10 16:16:00

 

Eğitim uzmanları, hazır resimleri boyamanın öğrencileri kopyacılığa alıştırdığını ifade ediyor. Boyama kitaplarının çocuklarda hayal gücünü sınırladığı fikrine, konunun uzmanlarının yanı sıra kitapları basan yayınevi sorumluları da katılıyor.

 

Anaokullarında ve kreşlerde öğrencilere verilen boyama kitaplarının öğrencilerin yaratıcılığını sınırladığı ve hayal güçlerini engellediği belirtiliyor. Çocukların resim yapma ve boyama ihtiyacı, birçok eğitimci ve ebeveyni piyasada satılan boyama kitaplarına yönlendiriyor. Kolay basılabilen bir kitap olan boyama kitapları ciddi bir pazar gücüne sahip.

 

Boyama kitaplarına Boğaziçi Üniversitesi Güzel Sanatlar Resim Bölümü Öğretim Üyesi Dilek Demirci karşı çıkıyor. 10 yıldır çocuklarla resim ve yaratıcılık üzerine atölye çalışmaları sürdüren ve birçok kişisel sergi açan Demirci, boyama kitaplarında yer alan daha önce çizilmiş hazır bir resmi boyamanın çocukların yaratıcılığını sınırladığını ve hayal güçlerini yok ettiğini vurguluyor.

 

Çocuklara hazır resimleri boyamak için vermenin aslında onlara ‘Sen bu resmi yapamazsın, senin bunları çizeceğine inanmıyorum.’ demek olduğunu ve çocukların bu mesajı güçlü bir biçimde böyle algıladıklarını kaydeden Demirci, “Sürekli hazır örneklerin verildiği bir eğitimden geçen çocuklar ileride özgün işler üretmek, bireysel olarak kendini ifade edecekleri yeni diller geliştirmek yerine hep hazır olanları kopya etmeyi, sıradan şeylere sığınmayı ve başkaları gibi olmayı tercih ederler. Dolayısıyla bu deneyimler çocuğun sanata bakışını ve sanat eğitimini de etkiliyor.” dedi.

 

Boyama kitaplarındaki resimleri boyama daha çok anaokullarında ve kreşlerde uygulanan bir sistem. 3–6 yaş grubundaki çocuklara ne yapabileceklerinin farkında olmadığı için önerilen bu kitapların Demirci’ye göre faydaları da yok değil.

 

Boyama kitapları çocuğun kas gelişimine ve kontrollü boya yapmasına imkan verse de bu çalışmaların çocukların kendi çizdikleri resimlerden yola çıkarak yapılması gerektiğinden yana. Öğretmenlerin ve ebeveynlerin çok dikkatli olması gerektiğini anlatan Demirci, çocukların yaptıkları karalama da olsa bütün resimlerin desteklenip övülmesi gerektiğini belirtiyor.

 

 

Özel Ufuk İlköğretim Okulu Anaokulu öğretmeni Nuran Aygün, öğrencilerine asla boyama kitaplarını önermediğini ve hazır resim boyatmadığını söyleyerek, “6 yaş dönemi çocukların hayal güçlerinin doruk noktası olduğu bir dönem ve belki de onun son şansı. Boyama kitapları çocukların hayal dünyasını tahrip ediyor. Eğitime faydası yanında verdiği zarar öylesine büyük ki. Zihnindeki düşünceyi kâğıda aktarıp onu istediği gibi boyayan çocuk düşüncelerini % 90 oranında açığa çıkarıyor.” dedi.

 

Ya–Pa Yayınları Genel Müdürü Turhan Özüduru, bir tarafı örnek şekilde boyanmış boyama kitaplarına karşı olduklarını; ancak ucu açık ve tamamlama resimlerinin çocuğun özgüvenini artıracağını ileri sürdü. Erdem Yayınları Çocuk Kitapları Editörü Melike Günyüz ise boyamanın yaratıcılığı sınırladığı fikrine tam olarak katılmadığını; çünkü resim, çizgi ve kalemle tanışmamış bir çocuktan resim yapmasını beklemenin hayalcilik olacağına işaret ediyor. Günyüz’e göre boyama kitapları çocukta resim yapma fikrinin oluşmasına imkan veriyor.

 

Çocuğun kitapla tanışmasına ve nesneleri tanımasına yardımcı olacağını savunan Esin Yayınevi Editörü Aygören Dirim de boyama kitapları basmalarına rağmen bu kitapların çocukların yaratıcılığını engellediği fikrine katılıyor. Anne babaların, çocuklarının eğitiminden çok kitabı ucuz olduğu için tercih ettiklerini belirten Dirim, piyasada en az maliyetle en çok kâr kazandıran boyama kitaplarının çok kötü olarak basıldığına ve bunun da çocuklar için daha olumsuz sonuçlar doğurabileceğine dikkat çekiyor.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

yukarıdaki bilgilendirme sizi hala tatmin etmediyse ve çocuğunuza illa resim boyatmak istiyorsanız, aşağıdaki linklerden ilgili resimleri yazıcınızdan yazdırıp kullanabilirsiniz...

 

http://www.bilgikutum.com/boyamaresim.htm

 

http://www.ada.net.tr/cocuk/boyama.html

 

http://www.kaliteliresimler.com/cat230.htm

 

 

205
0
0
Yorum Yaz