ÇOCUKTA MASTURBASYON

2006-11-30 13:11:00

 

Çocuklarin genital bölgelerini uyarmalari ve bu sirada terleme, kizarma, sik nefes alma gibi belirtilerin gözlendigi durum çocukluk masturbasyonu olarak tarif edilir.


Bebek anne memesi veya biberonu emdiginde rahatlar, bundan zevk alir, doyum saglar, sakinleşir. Böyle bir doyum saglanamadigi zaman bebek parmak emme davranişi ile rahatlamaya çalişir. Bu davranişlar daha çok anne sevgisi ve şefkatinin oldugu çocuklarda gözlenir. Bazi bebekler ise genital bölgelerini uyararak bir çeşit doyum saglar ve rahatlarlar.


Anne memesi yoksunlugu yaşamadigi dönemlerde bile bebeklerin genital organlari ile ilgilenmesi görülür, yani bu ilgi çok erken dönemlere kadar uzar. Bebekligin ilk dört ayinda genital organlarin temizlenmesi, altinin baglanmasi ile bu zevk alma ve uyarilma başliyabilir.

 

Image Hosted by ImageShack.us


Genital zevk almanin mastürbasyon haline dönüşümü yavaş yavaş ilk iki yila yayilarak gerçekleşir. Ikinci yilin sonunda zevk alma iş tümüyle kendine yönelik bir hal alir.


Genital ilginin yaninda çocuklarda; yeterli ana-baba çocuk ilişkisi yaşayan çocuklarda yeni bir kardeşin gelişi, ana-babanin birisinin evden ayrilişi, doyurucu ilişkinin herhangi bir nedenle azalmasi, bazen travmatik yaşantinin olmasi sonunda aşiri mastürbasyon gözlenir. Aşiri mastürbasyon, genital ilgiden farkli,bedeni keşfetme isteginin çok üstünde uyarilma ve gevşeme egilimlerini içeren yetişkinlerdeki orgazma benzer bir nitelik taşir.
Bazi çocuklarda Masturbasyon genital bölgeyi irite eden bir uyarici ile başlar. Dar iç çamaşirlari, pantolonlar, idrar yolu enfeksiyonlari, temizlige özen gösterilmemesi, kaşintilar, parazitler gibi.


Çocukta en sik rastlanan Masturbasyon tipi genital bölgenin elle uyarilmasidir. Bunun yaninda bacaklari kasma, sikiştirma, genital bölgeyi bir yere sürmeye de rastlanir. Masturbasyon sirasinda çocugun yüzü kizarir, terler, nefesi siklaşir, daha sonra bedeni gevşer ve uykuya dalar. Ana baba daha çok çocuklarini gelecekteki cinsel yaşamlari için kaygi duymaktadirlar, duyduklari yogun kaygi nedeniyle aşiri tepkiler verebilmektedirler,


Ana babalara çocukluk masturbasyonu ile ilgili bilgi vermek ve onlari yersiz korkularindan kurtarmak gerekir. Çocuk mastürbasyona başladiginda ilgisini başka bir yöne çekmek bazen işe yarayabilir. Ama asil önemli olan Masturbasyon ortaya çikmadan çocugun kendisine dönmesini engelleyecek bir ortam yaratilmasidir. Uyuma sorunu olan bir çocuk için yatakta masal anlatmak, kitap okutmak, müzik dinletmek uykuya geçişi zevkli bir hale sokmak olasidir. Bütün gün uyarimsiz kalan ve mastürbasyon yapan bir çocuk için anne babanin daha çok ilgilenmesi, anaokuluna gönderilmesi, yeni ilgi alanlari yaratilmasi çözüm olabilir.


 

Uzm. Psk. Gülden UMURTAK

 

 

***http://www.okuloncesiegitim.org/ sitesinden alınmıştır.***

1076
0
0
Yorum Yaz