SORULAR-CEVAPLAR (bebekler hk.) 3

2006-05-14 11:16:00

 

1- Bebeğimin zaman zaman gözleri şaşı oluyor. Bebeğimin görmesi ne zaman normal olur?

Bebeklerin gözleri foveal fiksasyon sağlanamadığı için ilk altı ayda zaman zaman şaşı olabilir. Sürekli olması ve daha sonra olması patolojiktir.Bebekler doğumda bulanık görür. Görme keskinliği 20/400'dir. Sekiz aylıkken 20/40, beş yaşında 20/20 görür. Renkleri doğumdan itibaren fark eder. Benzer tonları ayırt edemez.Nesne izlemi üçüncü ay, akomodasyon dördüncü ayda başlar.

 

2- Saçları ne zaman büyümeye başlayacak?

Üçüncü-altıncı aydan sonra büyümeye başlar. 26-28. haftada saçlı deride kıl folikülleri telojen evresine ulaşır in utero bunların çoğu dökülürse de bir bölümü doğuma kadar ulaşır.Ayrıca oksipital bölgede bant tarzında bir bölge

doğumda telojen evresine girer ve 2-3 ay sonra dökülür. Bir yaşında mozaik patern oluşur. İlk altı ay içinde saçların büyük bir bölümü telojen evresine geçer. Bir süre sonra yeni saçlar ortaya çıkar.

 

3- Bebeğimizin odasını ne zaman ayıralım?

En geç altı aylık iken bebeğin bir düzeni olması gerekir. İki-altı ay arasında odası ayrılabilir.

 

4- Ana kucağı kullanabilir miyiz?

Evet taşınabilir, ancak bebek ana kucağı ile taşınırken koşulmamalıdır.

 

5- Arabaya bebek koltuğu almak gerekir mi?

Arabada emniyet standartlarına uygun bir emniyet koltuğu kullanılmalıdır. En az 9 kg olana ve bir yaşına kadar bebekleri arkaya bakacak şekilde yerleştirin. Daha büyük çocuklar öne bakarak oturabilir. En güvenli yer arka koltuğun ortasıdır. Ön yolcu hava yastığı olan arabalarda bebek öne oturmamalıdır. Araba içinde herşey sabit

olmalıdır. On yedi kilo ve daha ağır olan çocuklar erişkin kemerlerini kullanılabilir.Kazaların çoğu otobanlarda değil, eve 30 km uzaklıkta olmaktadır. Yavaş kullanmanıza güvenmeyin. Saatte 45 km hızla giderken yapılan kazanın etkisi üçüncü kattan düşme ile aynıdır. Bebeği korumak için kollarınıza güvenmeyin.

 

 

 

6- Bebeğimizle ne zaman yolculuk edebiliriz? Uçakla gidebilir miyiz?

Bebek emniyet koltuğu varsa ilk günden itibaren kısa yolculuklar yapılabilir. Uçak için çok gerekliyse bir haftalık olduktan sonra ama en iyisi altı haftalık olduktan sonra yolculuk yapılmasıdır. İniş ve kalkışta emzirilmemelidir.

 

7- Bebeğimin bacakları eğri mi?

Bebeklerin bacakları yürümeye başladıktan 6-9 ay sonra düzelir.

 

8- Evde köpeğimiz/kedimiz var.Bebeğimiz açısından bir sakıncası var mı?

Tüm aşı ve bakımları yapılmış olmalıdır.Hayvanlar yeni bebekle birlikte davranış değişiklikleri ve kıskançlık gösterebilirler. Bebek eve gelmeden bebeğin yıkanmamış bir giysisi getirilip koklatılmalıdır. Hayvanların bebeğin

odasına girmesine izin vermeyin; yalnızca sizinle birlikte odasına girebilir. Evcil hayvanlara zaman ayrılmalıdır. Çocuk için alınacaksa 5-6 yaşına kadar beklenilmelidir.

 

9- Başka nelere dikkat etmeliyiz?

Emmede zayıflama, uzun süre uyuma, vücudunda gevşeklik, hareketlerinde yavaşlama, ağlamama, tiz sesli ağlama, fışkırır tarzda kusma, morarma ve kilo alamama gibi durumlarda derhal hekime başvurunuz.

Bebeğinizi masada yalnız bırakmayın. Banyo küvetine 5 cm'den fazla su koymayın. Altına havlu koyarak kaymasına engel olun. Beş yaşın altındaki kardeşiyle bebeğinizi yalnız bırakmayın. On dört yaşından küçük bakıcılarla bırakmayın. Bebeği havaya atmayın ve sarsmayın. Bebeği hiçbir zaman evde bir an bile yalnız bırakmayın. Arabada bebeğinizi yalnız bırakmayın. Sıcak havada sıcak çarpma riskini unutmayın. Bebeğin üzerinde ve karyolasında 12 cm'den uzun kurdele, ip bulundurmayın. Evde yangın dedektörü kullanın. Bir bebek baş denetimini tam olarak kazanmadan havuza girmemelidir. Altı aydan küçük bebekler 28- 290C’nin altındaki suya sokulmamalıdır.

 

10- Yeniden ne zaman kontrole gelelim?

Amerikan Pediatrik Akademisi'nin önerisine göre ilk 3 yılda en az 10 kez sağlık kontrolü yapılmalıdır. 1, 2, 4, 6, 9, 12, 15, 18. aylarda 2 ve 3. yaşta kontrolü yapılmalıdır.

 

 

**bu yazı sted dergisinden alınmıştır.**

 

1198
0
0
Yorum Yaz